„Po letech slepoty si zase vidím do talíře.“

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Oční operace

PRAHA/PÍSEK – „Nedokážete si představit, jaký to je pocit. Po třech letech slepoty si vidím do talíře, rozeznávám krásně barvy, a zase mohu žít naplno. Vůbec bych to nečekal,“ říká nadšeně Karel Duchoň, šedesátiletý důchodce z Písku. Tomu byla na Oční klinice Lexum v Praze 31. ledna voperována prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc. umělá rohovka AlphaCor. Jde o biokompatibilní plně přizpůsobivou jednolitou umělou rohovku (keratoprotéza), která je určená k náhradě zjizvené nebo nemocné rohovky. Podobá se silné měkké kontaktní čočce a práce s ní je oproti jiným typům umělých rohovek podle lékařů poměrně snadná.
Oční klinika Lexum má za sebou zatím dvě transplantace této umělé rohovky AlphaCor. Uskutečnily se na podzim loňského roku. Podobné operace, které patří mezi jedny z nejnáročnějších a unikátních, plánuje i do budoucna. „Umělá rohovka je určena pro pacienty, u kterých nebyla opakovaně úspěšná transplantace rohovky, nebo jsou v oku podmínky pro uchycení rohovkového transplantátu velice špatné,“ říká profesor Filipec. Podle něj tyto zákroky podstupují nejčastěji pacienti po úrazech oka (poleptání louhem a kyselinou), nebo pacienti s některými dědičnými onemocněními. Řešením je právě rohovka AlphaCor, která byla implantována panu Karelu Duchoňovi. Včera byl na kontrole a vypadá to, že vše bude pořádku. On sám má ze zákroku velmi dobrý pocit.
„Tři roky vůbec nevidím. Levé oko je asi úplně odepsané, snad mi měl odejít oční nerv a už se to dohromady nejspíš nedá. Pan doktor říkal, že se na to ještě podívá, ale moc šancí tomu nedávám. Pravé oko je teď jediné mé spojení se světem. Kdybych ho neměl, byl bych úplně slepý,“ popisuje Karel Duchoň stav svého očního aparátu. Na zázraky prý moc nevěřil, ale to, že lékaři dnes dokáží zrak vrátit zpět, je podle něj neuvěřitelné. „Je mi jasné, že někdy někoho vyléčit nejde, ale ta medicína postupuje tak dopředu, že bych se do budoucna už vůbec ničemu nedivil,“ uvedl spokojený pacient.
Toho čeká příští týden další kontrola a do třech měsíců by měla proběhnout ještě jedna operace. „Umělá rohovka si zvykne na nové prostředí a za několik týdnů mi budou odstraněny ještě zbytky té staré nemocné. Pak už by to mělo být hotové,“ doplňuje Karel Duchoň. Ten má za sebou osm očních operací na každém oku a je rád, že už bude mít chození po nemocnicích za sebou. „Navštěvuji pana profesora Filipce od roku 1980 a mám k němu bezmeznou důvěru, je to skutečně odborník v pravém slova smyslu,“ dodává Karel Duchoň. Ten si teď vychutnává celé dny, kdy pozoruje okolí a nemůže si své vyléčené oko vynachválit. V pondělí 12. února na něj čeká další kontrola.


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku