Česká republika součástí mezinárodní studie šedého zákalu

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Šedý zákal

Česká republika součástí mezinárodní studie šedého zákalu

Praha, 25.3.2005 – Oční klinika Cornea Lexum byla jako jediné pracoviště v České republice vybrána k účasti na mezinárodní studii šedého zákalu organizované pod záštitou ESCRS (European Society of Cataract and Refractive Surgeons) a ASCRS (American Society of Cataract & Refractive Surgery). Studie probíhající od února do konce dubna 2005 na pětadvaceti pracovištích světa si klade za cíl detailně zdokumentovat výsledky operací katarakty. Česká republika, reprezentovaná Oční klinikou Cornea Lexum, tak získala příležitost konzultovat výsledky dosažené u nás s největšími světovými kapacitami oční chirurgie.

„Přínos vidím ve zviditelnění české oftalmologie ve světě. Zatím je Česká republika známá především transplantací rohovky, kterou před sto lety úspěšně provedl jako první Dr. Eduard Konrad Zirm ve FN Olomouc,. Nyní máme možnost dokázat, že i kataraktová chirurgie je u nás na mezinárodní úrovni,“ sdělil MUDr. Martin Fučík z Oční kliniky Cornea Lexum. Je operatérem, jehož práce je podrobována studii, získává veškeré podklady, komunikuje s radou studie a předává výsledky za ČR V rámci studie bude MUDr. Fučík detailně sledovat předoperační vyšetření, způsob provedení operace, např. kde je veden řez, jaký druh čočky je implantován, atp. Po operaci bude sledovat kvalitu vidění, hojení oka, pooperační komplikace a to u všech pacientů operovaných v terminu od 1.2. do 30.4.2005. „Velmi zajímavé pro mě bude srovnání vlastních výsledků s výsledky světových pracovišť, možnost mezinárodních konzultací s operatéry zahraničních klinik a v neposlední řadě je to pro mě otázka prestiže,“ dodává MUDr. Martin Fučík.

Šedý zákal neboli katarakta je označení pro zkalení čočky. Vyskytuje se většinou u lidí nad 50 let, ve věku kolem 70 let trpí 90 % populace určitým poklesem vidění způsobeným zkalením čočky. Každý rok je v ČR prováděno více než 60 000 operací šedého zákalu tzn., že v průběhu života na operaci půjdou dvě třetiny z nás. V posledních letech se dokonce šedý zákal vyskytuje u stále mladších obyvatel a to už od čtyřicátého roku věku. „Šedý zákal vzniká pomalu – měsíce, roky až desetiletí. Pacient si jeho nástup v počátcích nemusí uvědomovat. Snížená kvalita vidění, zejména za šera však již při malém stupni může být příčinou často jinak nevysvětlitelných dopravních nehod starších spoluobčanů,“ přiblížil nebezpečí šedého zákalu MUDr. František Benda, vedoucí lékař kliniky Cornea Lexum v Karviné-Stonavě.

Studie ASCRS/ESCRS je první svého druhu a jedinečná v tom, že srovnává výsledky celosvětově. V Evropě probíhá každoročně kataraktová studie ECOS (European Cataract Outcome Study), které se Cornea Lexum zúčastnila loňského roku poprvé. Dosáhla v ní výsledků, na základě kterých byla vybrána do mezinárodní kataraktové studie ASCRS/ESCRS.


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku