Chraňte své oči při sportu! Každoročně si při sportu zraní oči až 30 000 lidí

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Ochrana očí

Praha, červen 2008 – V České republice dojde každý rok při sportu až k 30 tis. úrazům očí, cca 30% z nich končí trvalými následky – od mírných jako drobná jizva na rohovce až k těžkým jako je praktická slepota oka. Velkému procentu z nich by se přitom dalo zabránit, kdyby lidé více dbali na prevenci a používali ochranné plastové brýle. „Ochranné brýle jsou pro sportovce absolutní nutností, protože poranění očí může mít dalekosáhlé následky. Představte si, co asi udělá s okem střet s golfovým míčkem, který při odpalu nabere rychlost 100 až 250 km/hod.“ uvedl MUDr. Josef Hycl, CSc., z Oční kliniky Lexum.
Riziko poranění očí existuje u mnoha sportů, nejčastěji jde o basketbal, hokej, golf, raketové sporty (tenis, squash), box, fotbal nebo paintball. Zde jsou ochranné pomůcky určitě na místě. Rozhodně nezhorší sportovní výkon, naopak chrání náš zrak před zraněním. Údery letícím míčkem nebo projektilem mají takovou intenzitu, že mohou oko opravdu vážně poškodit.

Mnoho lidí si bohužel myslí, že ochranné brýle k rekreačnímu sportování nepotřebuje nebo si vůbec riziko poranění očí neuvědomuje. Pravda je však jiná. „Kromě odřenin rohovky a pohmožděnin víček mohou zranění při sportu znamenat například odchlípnutí sítnice či vnitřní krvácení. Nejvážnějšími riziky jsou trvalá ztráta zraku společně s infekcí. Navíc u pacientů, kteří prodělali zranění oka, pak existuje větší riziko vzniku zeleného zákalu“, řekl MUDr. Josef Hycl, CSc.

V případě zranění oka je důležité vyhledat okamžitě lékařskou pomoc. I zdánlivě lehký úder může způsobit vážné zranění oka. Pokud se na oku objeví monokl, cítíte bolest nebo máte problémy s viděním, ihned se obraťte na svého očního lékaře nebo vyhledejte pohotovost.

Velmi rizikovou skupinou, co se týká poranění očí při sportu, jsou lidé, kteří nosí dioptrické brýle. Těch je v naší populaci 30 až 50%. V případě rozbití skla dioptrických brýlí dochází v 75% k perforačnímu poranění oka, v 10 % případů pak postižený o oko dokonce přijde.

Sportovní úrazy očí jsou nejen časté, ale i vážné a povědomí o používání ochranných pomůcek je velmi nízké. Kvalitní ochranné brýle jsou dnes běžně k dostání a měly bychom se je naučit používat stejně tak, jako jsme si postupně zvykli používat cyklistické přilby.

* * * *

Informace o Oční klinice Lexum
Oční klinika Lexum je největší oftalmologické pracoviště v České republice. Byla založena v roce 1993 a specializuje se především na korekce refrakčních vad oka. Pacienti jsou ošetřováni nejmodernější dostupnou technikou a lékařský tým tvoří mezinárodně uznávaní odborníci v oboru očního lékařství. Lexum je uznávaným mezinárodním školícím centrem a je pravidelně navštěvována zahraničními oftalmology. Pracoviště Oční kliniky Lexum má svá refrakční centra v Praze, Ostravě a Českých Budějovicích. Více informací naleznete na internetových stránkách www.lexum.cz


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku