Konec vetchozrakosti v jižních Čechách!

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Vetchozrakost

Č.BUDĚJPVICE – Vetchozrakost, nebo-li presbyopie. Dioptrická vada, která přichází s věkem a nemine téměř nikoho z nás. Lidé ve věku od čtyřiceti let se mohou s tímto problémem začít potýkat, ale nic není ztraceno. Je totiž dobré vědět, že existuje velmi praktické a účinné řešení. Vetchozrakost se projevuje obtížemi při čtení nablízko. Může mít také určité typické příznaky astenopie – bolesti kolem očí a za očima, bolest hlavy, někdy i za krkem, pálení a zarudnutí okrajů víček, v některých případech i jejich lehký otok.

Vetchozrakost je podle lékařů oční vada, která je k lidem spravedlivá. Téměř všichni se s ní v pozdějších letech setkají. A co jí způsobuje? „Čočka má do 40 až 45 let věku dostatečnou pružnost k tomu, aby účinkem zaostřovacích svalů měnila svůj tvar a tím i optickou mohutnost podle vzdálenosti pozorovaného předmětu. S věkem pružnosti čočky ubývá a člověk ztrácí schopnost zaostřit na blízko,“ říká primář českobudějovické oční kliniky Lexum MUDr. Vladimír Chodura. Ten má momentálně pro všechny Jihočechy dobrou zprávu. Pro zdravé oči už nemusí jezdit do jiných regionů. Metoda zvaná Presbyopia CK (jinak také konduktivní keratoplastika), kterou lékaři používají právě na odstranění vetchozrakosti, se bude provádět již od 29. ledna i v Českých Budějovicích.

„Absolvovala jsem vyšetření u očního lékaře a byla mi zjištěna vetchozrakost. Je to pro mě dlouhodobě nepříjemný problém, který potřebuji odstranit. Brýle pro mě nejsou přijatelné, protože je stále někde zapomínám a vždy musím oběhnout celý byt, než si v klidu sednu ke křížovce,“ říká padesátiletá Marie Hovorková z Hluboké nad Vltavou. To, že prý nemusí jezdit do Prahy a může si na zákrok dojít přímo v Českých Budějovicích, velmi vítá. „Ušetří mi to hodně času,“ dodává. A není sama.
„V současné době máme na 29. ledna objednáno již šest pacientů s vetchozrakostí,“ doplňuje primář Chodura. Pacienti odoperovaní na pražském pracovišti jsou podle něj velmi spokojení a zákrok často doporučují svým známým. „Předpokládám, že zájem bude narůstat. Domnívám se, že bychom za rok mohli tento zákrok provést asi u šedesáti pacientů,“ dodává Vladimír Chodura.

Konduktivní keratoplastika je poměrně mladá metoda. Lékaři během zákroku mění tvar pacientovy rohovky pomocí radiových vln, nikoli pomocí laseru. Dlouhodobě je úspěšně používána v USA a v současné době je to jediná metoda, kterou schválila světově uznávaná komise FDA. Oční klinika Lexum v Praze tuto metodu praktikuje od loňského roku a postupně se rozšířila i na pobočky do Ostravy a nyní i do jihočeské metropole.

Pozn: FDA – Federální komise pro schvalování potravin a léčiv sídlící ve Spojených státech amerických.


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku