Nejmodernější oční klinika v Moravskoslezském kraji zahájila provoz

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Oční kliniky

Nové možnosti léčby pro pacienty se šedým zákalem

Stonava, 3. února 2005 – Nově otevřené pracoviště Cornea Lexum ve Stonavě u Karviné nabízí od začátku roku 2005 pacientům se šedým zákalem nadstandardní péči bez jinde obvyklých čekacích lhůt a doplatků. Jedná se o nejmodernější oční kliniku v kraji specializující se na léčbu šedého a zeleného zákalu. Současně je klinika jediným centrem, které poskytuje komplexní chirurgickou péči pacientům s chorobami sítnice. Celá péče je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Navíc to, co v jiných zdravotnických zařízeních pacient hradí jako nadstandard, je v Cornea Lexum bez doplatků. Operace se provádí ambulantně a pacient odchází domů již po třech hodinách. To je umožněno vysokou kvalifikací operatérů a špičkovým přístrojovým vybavením kliniky dosahujícím hodnoty 11 mil. Kč.

Plný provoz kliniky byl zahájen na počátku roku 2005. Na léčbě pacientů se šedým zákalem se podílí celkem 5 lékařů a 6 zdravotních sester. V čele lékařů stojí MUDr. František Benda, jeden ze dvou chirurgů specializovaných na chirurgii zadního segmentu působících v Moravskoslezském kraji.

Během operace šedého zákalu je do oka vkládaná umělá čočka jako náhrada za odstraněnou lidskou čočku. Cornea Lexum nadstandardně poskytuje tzv. měkké akrylátové čočky zdarma a navíc využívá výhradně kvalitní zahraniční viscoelastický materiál („oční tekutina“ chránící oko během operace před poškozením), za který si pacient musí v jiných zařízeních doplácet minimálně 1,5 tisíce Kč. Pro pacienta tak dochází k celkové úspoře tři a více tisíc Kč za operaci jednoho oka. „Operace šedého zákalu trvá zpravidla do 30 minut, což je velmi krátká doba, která je možná jen díky špičkovému vybavení, vysoké přesnosti chirurgů a přesné organizaci. Celkový čas, který stráví pacient na klinice čítá 3 hodiny. Každý týden provádíme cca 20 až 30 operací. V letošním roce předpokládáme provedení cca 1500 operací,“ upřesnil vedoucí lékař kliniky MUDr. František Benda. Stávající možná kapacita kliky Cornea Lexum je cca 5 tisíc operací ročně.

Každý rok je v ČR prováděno cca 65 000 operací šedého zákalu. Z toho lze odvodit, že v průběhu života na operaci půjde každý třetí z nás. „Šedý zákal vzniká pomalu – měsíce, roky až desetiletí. Pacient si jeho nástup v počátcích nemusí uvědomovat. Snížená kvalita vidění, zejména za šera však již při malém stupni může být příčinou často jinak nevysvětlitelných dopravních nehod starších spoluobčanů,“ přiblížil nebezpečí šedého zákalu MUDr. František Benda.
Cornea Lexum ve Stonavě je jedním z mála pracovišť v České republice, kde provádějí chirurgickou léčbu sítnicových chorob. „Operační vybavení pro chirurgickou léčbu sítnice je nesmírně drahé, vyškolení chirurga trvá dlouhou dobu, operace trvají i několik hodin a jejich úhrada zdravotními pojišťovnami je na hranici rentability,“ uvádí MUDr. František Bedna důvody, proč jsou pracoviště specializující se na chirurgickou léčbu sítnicových chorob tak ojedinělá.

XXX

Oční klinika Lexum je největší oční pracoviště v České republice. Byla založena v roce 1993 lékaři II. oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a I. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na korekce všech refrakčních vad oka. Je vybavena nejmodernější dostupnou technikou v oboru a lékařský tým tvoří mezinárodně uznávaní odborníci v oboru očního lékařství. Je uznávaným mezinárodním školícím centrem a je také pravidelně navštěvována zahraničními oftalmology. Klade důraz na informovanost a spolupráci s pacienty. Pracoviště Oční kliniky Lexum má svá refrakční centra v Praze, Ostravě, Hradci Králové a Mariánských Lázních.

Oční klinika Cornea Lexum je sesterským pracovištěm Oční kliniky Lexum. Specializuje se na ambulantní oční chirurgii {šedého zákalu (katarakta), zeleného zákalu (glaukom) a operace sítnice a sklivce}. Celá péče je plně hrazena zdravotními pojišťovnami a pacient nic nedoplácí. Zákroky jsou prováděny ambulantně s pomocí nejmodernější techniky bez jinde obvyklých čekacích lhůt. Při zákroku používá klinika téměř výhradně akrylátové tzv. měkké čočky, které jsou poskytovány bez doplatku a jsou v jiných zařízeních považovány za nadstandard. Pro pacienta tak dochází k úspoře tři a více tisíc Kč za operaci jednoho oka. Zdarma je rovněž špičkový viscoelastický materiál a je pro pacienta úsporou od 1500 Kč výše. Pracoviště oční kliniky Cornea Lexum má dvě kataraktová centra a to v Praze a Ostravě.


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku