Nejstarší pacientce kliniky Lexum je 100 let a má za sebou úspěšnou operaci katarakty! (

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Šedý zákal

Praha, 21. července 2008 – Lékaři Oční kliniky Cornea Lexum v Praze provedli v pátek 18.7. 2008 oční operaci pacientce, která před několika dny oslavila úctyhodné 100. narozeniny. Paní Božena Vacínová z Libochovic trpěla šedým zákalem (tzv.kataraktou) v pokročilém stadiu a prakticky již neviděla. Ihned po zákroku bylo zřejmé, že byla operace úspěšná, neboť pacientka viděla a pojmenovávala věci a osoby kolem sebe. „Paní Vacínová byla skvělá a celou dobu s námi spolupracovala. Je dobrým příkladem pro všechny, kteří se kvůli pokročilému věku podobné operaci vyhýbají. Obavy nejsou určitě nutné, i ve vysokém věku dnes mohou lidé s úspěchem řešit zdravotní problémy a zlepšit tak kvalitu svého života“, uvedla přednostka Oční kliniky Cornea Lexum, doc. MUDr. Drahomíra Baráková, CSc.
Šedý zákal (katarakta) znamená sníženou průhlednost (zkalení) normálně čiré oční čočky, takže dochází k poklesu zrakové ostrosti. Nejčastěji se setkáváme se stařeckým šedým zákalem, ale výjimkou nejsou ani mladší pacienti. Šedý zákal způsobuje pokles zrakových funkcí, především snížení zrakové ostrosti. Pacienti si stěžují nejčastěji na zamlžené vidění, zhoršené vidění za slunečního svitu a při řízení motorového vozidla, přechodné dvojité vidění a defekty barevného vidění. Rychlost kalení čočky je individuální, většinou se jedná o měsíce až roky.
Moderní přístroje, které jsou k dispozici na klinice Lexum v Praze, zvyšují bezpečnost operačního zákroku šedého zákalu a pacientům zajistí šetrnost i nejvyšší kvalitu vidění po operaci. Jde o tzv. fakoemulzifikační přístroje, které ve světě patří ve své kategorii ke skutečné špičce.

„V současné době neexistují žádné léky, kapky, či speciální brýle, které by mohly vzniklý zákal odstranit a vidění zlepšit. Jedinou možností obnovy vidění je operační zákrok, při němž se z oka odstraní zkalená čočka a nahradí se čočkou umělou,“ popisuje léčbu šedého zákalu doc. MUDr. Drahomíra Baráková, CSc., přednostka Oční kliniky Cornea Lexum.

„Bála jsem se a čekala, že bude operace mnohem horší a bude trvat dlouho. Jsem opravdu překvapena, jak šlo vše hladce. Hlavně chci poděkovat lékařům i sestřičkám za jejich péči, všichni byli moc příjemní a hodní a krásně o mě pečovali“, řekla paní Božena Vacínová.

* * * *

Informace o Oční klinice Lexum
Oční klinika Lexum je největší oftalmologické pracoviště v České republice. Byla založena v roce 1993 a specializuje se především na korekce refrakčních vad oka. Pacienti jsou ošetřováni nejmodernější dostupnou technikou a lékařský tým tvoří mezinárodně uznávaní odborníci v oboru očního lékařství. Lexum je uznávaným mezinárodním školícím centrem a je pravidelně navštěvována zahraničními oftalmology. Pracoviště Oční kliniky Lexum má svá refrakční centra v Praze, Ostravě a Českých Budějovicích. Více informací naleznete na internetových stránkách www.lexum.cz


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku