Nová cesta v prevenci zeleného zákalu a nemocí sítnice

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Zelený zákal

Ostrava 14.4. 2005 – Obyvatelé Moravskoslezského kraje mají od března možnost předejít problémům se zeleným zákalem a nemocem sítnice díky novému špičkovému diagnostickému přístroji OCT 3 (oční koherentní tomograf) v hodnotě 2,5 mil Kč . Tuto novinku v oblasti oční diagnostiky nabízí jako jediná v Ostravě Oční klinika Cornea Lexum. Pravidelné oční kontroly u lidí nad 40 let by měly být samozřejmou součástí preventivních prohlídek zdravotního stavu.

Přístroj pracuje na principu ultrazvuku, ale místo zvuku je využito světelných paprsků, které vytváří obraz řezu sítnice v nejvyšší možné kvalitě a rozlišení. Výsledkem jsou data, která umožní odhalit zelený zákal a onemocnění sítnice již v samém počátku, což významně přispívá k úspěchu léčby. Vyšetření je bezbolestné, bezkontaktní a trvá cca 20 minut. Je vhodné i pro pacienty, kteří již tímto onemocněním trpí, protože výsledek vyšetření pomůže lékařům upravit léčbu přesně podle skutečného rozsahu choroby.

Zelený zákal (glaukom) je postižení nervové tkáně oka, kdy dojde k porušení vnímání rozsahu obrazu díky nedostatečně fungující sítnici. „Pacient často počátek onemocnění nevnímá, pravidelné oční kontroly lidí nad 40 let věku by tak měly být samozřejmou součástí preventivních prohlídek zdravotního stavu. Pokročilé glaukomové onemocnění se nedá žádným způsobem léčit,“ nabádá k prevenci lékařka Oční kliniky Lexum MUDr. Michaela Hustá. Principem léčby pacientů s glaukomem je snižování očního tlaku a zlepšování výživy sítnice. Děje se tak podáváním očních kapek, použitím očních laserových přístrojů, prováděním očních protiglaukomových operací. „Operace glaukomu mají význam hlavně v časných stadiích prokázaného onemocnění,“ varuje MUDr. Michaela Hustá, „ohroženou skupinou jsou diabetici, krátkozrací lidé a lidé nad 50 let,“ dodává.

Cena operace zeleného zákalu a sítnice se pohybuje v řádech tisíců až desetitisíců korun. Jedná se o zákroky ze zdravotní indikace a pojišťovny je hradí.


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku