Nový přístroj na Oční klinice Lexum v Českých Budějovicích usnadní diagnostikování a léčbu zeleného zákalu!

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Zelený zákal

České Budějovice, 19. května 2008 – Od dnešního dne je na Oční klinice Lexum v Českých Budějovicích v provozu nový moderní přístroj OCT 3. Je to jeden z mála takových přístrojů v Jihočeském regionu, který pomůže rychle, jednoduše a spolehlivě diagnostikovat vedle nemocí sítnice i glaukom (zelený zákal). Jde o oční chorobu, která patří ve vyspělých zemích mezi nejčastější příčiny slepoty u lidí nad 40 let. Tímto onemocněním trpí přibližně jeden z padesáti dospělých. Pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, lze ve většině případů postižení zraku předcházet.

Nový diagnostický přístroj OCT3 (optický koherentní tomograf) je moderní vyšetřovací metoda, která se dá přirovnat k ultrazvuku, ale pracuje se světelným paprskem a díky tomu má větší rozlišovací schopnost. „Tato metoda pomáhá diagnostikovat zelený zákal a onemocnění sítnice již v samém počátku, což velkou měrou přispívá k úspěchu léčby. Vyšetření na OCT3 je vhodné i pro pacienty, kteří již těmito onemocněními trpí, neboť jeho výsledek pomůže lékařům upravit léčbu přesně podle skutečného rozsahu choroby“, uvedl MUDr. Vladimír Chodura, primář Oční kliniky Lexum v Českých Budějovicích.
Z mnoha příčin, které se na vzniku glaukomu podílejí, je nejzávažnější vysoký nitrooční tlak a narušené prokrvení sítnice a zrakového nervu. Ve většině případů se jedná o chorobu, která postupuje dlouhou dobu bezpříznakově a tím je právě nebezpečná. V době, kdy si pacient ztrátu zorného pole uvědomí, je nemoc již v pokročilém stadiu. Proto je pro úspěšnou léčbu zcela zásadní včasná diagnóza!
Přístroj OCT3 dokáže zachytit skutečně velmi časná stádia onemocnění, ještě před vznikem výpadků v zorném poli pacienta. Úspěšně se již používá i na klinikách Lexum v Praze a Ostravě. Samotné vyšetření trvá cca půl hodiny, s přípravou pacienta, tedy s rozkapáním očí trvá celá procedura cca hodinu. Vyšetření na tomto přístroji stojí 800 Kč a není, bohužel, hrazeno zdravotními pojišťovnami.

Po vyšetření a diagnostikování glaukomu následuje samotná léčba, kterou popisuje MUDr. Chodura: „Cílem léčby je hlavně snížení nitroočního tlaku na takovou hodnotu, která nebude vyvolávat další poškození zrakového nervu. Léčbu začínáme — většinou kapkami či jejich kombinacemi. Není-li úspěšná, přistupujeme k laserovému či chirurgickému zákroku.“

Glaukom není možné úplně vyléčit, je možné ho pouze zastavit ve fázi, ve které bylo toto onemocnění diagnostikováno. Škody, které vznikly, již ale nelze odstranit ani kapkami, laserem ani operací. Včasnou léčbou však dokážou lékaři většině případů zhoršování zrakových funkcí zabránit. Více informací naleznete na internetových stránkách www.lexum.cz


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku