Operace šedého zákalu je díky novým přístrojům na Oční klinice Lexum kratší a bezpečnější

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Šedý zákal

Praha, 24.ledna 2008 – Lidé trpící šedým zákalem se již nemusí obávat dlouhých a složitých operací. Díky novému přístrojovému vybavení, které má nově k dispozici Oční klinika Lexum, stačí pouhých deset minut a jen minimální chirurgický řez k tomu, aby se pacient obávané a nebezpečné oční choroby zbavil.
Moderní přístroje, které jsou od ledna k dispozici na klinice Lexum v Praze, zvyšují bezpečnost operačního zákroku a pacientům zajistí šetrnost i nejvyšší kvalitu vidění po operaci. Jde o tzv. fakoemulzifikační přístroje Infiniti Vision System (Alcon Inc), které ve světě patří ve své kategorii ke skutečné špičce.

„V současné době neexistují žádné léky, kapky, či speciální brýle, které by mohly vzniklý zákal odstranit a vidění zlepšit. Jedinou možností obnovy vidění je operační zákrok, při němž se z oka odstraní zkalená čočka a nahradí se čočkou umělou,“ popisuje léčbu šedého zákalu doc. MUDr. Drahomíra Baráková, CSc., přednostka Oční kliniky Cornea Lexum a dodává: „Obvykle se operuje vždy jedno oko a po 2 až 4 týdnech druhé oko. Vidění pacientů je výborné zpravidla již druhý den po operaci.“

K odstranění šedého zákalu využívá přístroj Infinity Vision System zcela novou technologii, která spočívá v unikátní konstrukci fakoemulzifikačního hrotu (tzv. OZil). Díky němu se zvyšuje účinnost a snižuje riziko poškození nitroočních tkání. Předností tohoto hrotu, pomocí kterého se zkalená čočka odstraňuje, je především menší zátěž pro oko pacienta a možnost zkrácení operačního řezu až na 2 mm. To se v konečném důsledku odrazí v nekomplikovaném hojení, rychlé obnově vidění a v rekonvalescenci oka po zákroku.

Co je to šedý zákal?
Šedý zákal (katarakta) znamená sníženou průhlednost (zkalení) normálně čiré oční čočky, takže dochází k poklesu zrakové ostrosti. Nejčastěji se setkáváme se stařeckým šedým zákalem, ale výjimkou nejsou ani mladší pacienti. U mladých lidí i u lidí středního věku vzniká šedý zákal většinou jako komplikace jiných očních a celkových onemocnění nebo po úraze. Bohužel existuje i vrozený šedý zákal, který vzniká u dětí většinou jako důsledek virového onemocnění (např. zarděnky) matky v průběhu těhotenství. Mezi rizikové faktory tohoto onemocnění patří především věk, pohlaví (vyšší výskyt u žen), celková onemocnění, obezita, dlouhodobé užívání některých léků, kouření atd.
Šedý zákal způsobuje pokles zrakových funkcí, především snížení zrakové ostrosti. Pacienti si stěžují nejčastěji na zamlžené vidění, zhoršené vidění za slunečního svitu a při řízení motorového vozidla, přechodné dvojité vidění a defekty barevného vidění. Rychlost kalení čočky je individuální, většinou se jedná o měsíce až roky.
Očního lékaře je třeba vyhledat při každé poruše vidění. Lékař stanoví na základě odborného očního vyšetření příčinu zhoršeného vidění a stanoví léčbu.

* * * *

Informace o Oční klinice Lexum
Oční klinika Lexum je největší oftalmologické pracoviště v České republice. Byla založena v roce 1993 a specializuje se především na korekce refrakčních vad oka. Pacienti jsou ošetřováni nejmodernější dostupnou technikou a lékařský tým tvoří mezinárodně uznávaní odborníci v oboru očního lékařství. Lexum je uznávaným mezinárodním školícím centrem a je pravidelně navštěvována zahraničními oftalmology. Pracoviště Oční kliniky Lexum má svá refrakční centra v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Více informací naleznete na internetových stránkách www.lexum.cz


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku