Osmistá operace šedého zákalu v Cornea Lexum Ostrava

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Šedý zákal

Stonava, 25. 7. 2005 – Začátkem roku 2005 bylo uvedeno do provozu pracoviště Oční kliniky Cornea Lexum ve Stonavě u Karviné a během necelých sedmi měsíců zde lékaři provedli rekordních 800 operací šedého zákalu. Po náročných začátcích se na tomto nejmoderněji vybaveném pracovišti v kraji provádí až 200 operací měsíčně. Počet provedených operací zařadil Oční kliniku Cornea Lexum Stonava mezi největší pracoviště v kraji.

Zájem o operaci šedého zákalu v Cornea Lexum roste nejen díky chvále operovaných pacientů. „Ve stále větší míře s námi spolupracují ambulantní oftalmologové. Část z nich původně pod dojmem praxe zavedené v kraji nevěřila, že jde v ambulantním zařízení poskytovat kvalitní péči, a to navíc i bez vybírání doplatků. Stačilo však několik měsíců a váhající lékaři začali své názory měnit. Přesvědčila je jak kvalita péče našich lékařů a sester, tak i spokojenost pacientů a dodržení našeho záměru poskytovat kvalitní měkké čočky zdarma“, konstatuje ředitel kliniky Petr Kocian. Pracoviště používá k implantaci zásadně nadstandardní měkké akrylátové čočky vyrobené v USA, které poskytuje pacientům zdarma, včetně kvalitního viscoelastického materiálu Provisc („oční tekutina o velké viskozitě“ chránící oko během operace před poškozením). Ve srovnání s jinými pracovišti tak pacient úspoří tři a více tisíc Kč za operaci jednoho oka. Navíc je zákrok ambulantní a pacient odchází po zákroku domů. „Operace šedého zákalu trvá zpravidla do 30 minut, což je velmi krátká doba, která je možná hlavně díky špičkovému vybavení pracoviště a zkušenostem chirurgů. Celkový čas, který stráví pacient na klinice čítá 3 hodiny.“ upřesnil vedoucí lékař kliniky MUDr. František Benda.

Operační výkon, včetně kvalitních čoček plně hradí zdravotní pojišťovny, přesto je mnoho zařízení, která po pacientech požadují platby, např. formou „sponzorských darů“, jak nedávno informovala mimo jiné i ČT1 v pořadu Reportéři.

Na léčbě šedého a zeleného zákalu se v Cornea Lexum podílí celkem 5 lékařů a 7 zdravotních sester. Současně je klinika jediným centrem v kraji, které je schopno zajistit dostupnou, kvalitní a komplexní chirurgickou péči pacientům s chorobami sklivce a sítnice. Přes zjevnou nedostupnost této péče v Moravskoslezském kraji však některé zdravotní pojišťovny odmítají tuto péči nasmlouvat. Tento stav trvá i přes skutečnost, že ke konci loňského roku bylo provádění vitreoretinální chirurgie (chirurgie sítnice a sklivce) zastaveno v Městské nemocnici Ostrava a tím došlo k prudkému poklesu dostupnosti péče v této vysoce specializované oblasti oční mikrochirurgie.

Každý rok je v ČR prováděno více než 66 tisíc operací šedého zákalu. Obě pracoviště Oční kliniky Cornea Lexum, které jsou ve Stonavě a Praze, provedou v letošním přes 6 tisíc operací šedého zákalu, čímž se zařadí na první místo mezi očními pracovišti v ČR


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku