První transplantaci oční rohovky v Afghánistánu provedl český lékař

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Oční rohovka

fghánistán, Kábul 21.7. 2005 – Český oční specialista docent Martin Filipec z Oční kliniky Lexum provedl historicky první transplantaci oční rohovky v Afghánistánu. Symbolicky právě letos je to sto let od provedení první úspěšné transplantace oční rohovky v České republice a ve světě vůbec. Zahájení operací rohovky v Afghánistánu je výsledkem projektu „Adžamal“, který iniciovalo občanské sdružení Berkat společně s Oční klinikou Lexum. Na jeho počátku byla snaha o záchranu zraku skoro slepého, podvyživeného chlapce Adžamala, která přerostla v pomoc České republiky Afghánistánu. Docent Martin Filipec se svým italským kolegou Claudiem Carresim odoperuje v Kábulu desítky pacientů a vyškolí afghánské lékaře v transplantaci rohovky. O pomoci českého lékaře a jeho kolegy mluví celý Kábul a před vyšetřovnou lékařů jsou dlouhé fronty lidí s poškozeným zrakem. Vyšetřili již desítky pacientů a do konce týdne jich osm odoperují.

Prvním odoperovaným pacientem měl být chlapec Adžamal. „Adžamala nakonec operovat nebudeme. Vidí poměrně dobře, slušně se orientuje v prostoru. Pořád si mne oči a jeho rohovky nejsou až tak zakalené. Rizika jsou u něj větší než to, co by mu přinesla operace. Doktor Carresi se pokusil o zlepšení vidění rehabilitací, ale bohužel Adžamal vůbec nespolupracuje,“ upřesňuje situaci docent Martin Filipec. Pro Adžamala hledá sdružení Berkat náhradní řešení, kterým by mohlo být jeho umístění ve speciální škole pro podobně postižené děti v Kábulu. Sdružení Berkat poskytlo matce Adžamala také finance na podporu jeho rehabilitace. „Udělali jste všechno, co jste mohli. Otec byl zastřelen, nikoho nemáme, já tak doufala, že to teď bude lepší. Ty peníze jsou pro nás strašně důležité, můžeme si něco koupit. Děkuji moc paní Martě! Vy jste nám pomohli, ale já jsem před tím musela prodat ovci, abych se dostala do Kábulu…,“ vyjádřila svůj dík matka Adžamala.

Projekt však Adžmalem pouze začíná, ale zdaleka nekončí. „Čeká zde celá řada pacientů od 4 měsíčních dětí po velice staré pacienty s onemocněními, se kterými se setkáváme u nás jen zřídka. Už jsme vyšetřili desítky nemocných a vybíráme vhodné kandidáty k transplantaci rohovky. Prvním odoperovaným pacientem byl nakonec osmnáctiletý Sačím Amad. Byl téměř slepý a naděje na úspěch veliká,“ dodává docent Filipec. Do konce týdne odoperují lékaři osm pacientů.

V Kábulu bydlí lékaři spolu s pracovníky organizace Berkat a Člověk v tísni. „Cítíme se zde jako doma,“ pochvaluje si docent Filipec. „Zdejší lékaři, zejména ředitel kliniky Rešad Sidikdžár, jsou moc milí a vstřícní a je cítit, že jsou za naše působení tady moc vděční. Ve všem nám pomáhají a moc se snaží, abychom se tady cítili dobře. Nicméně vybavení kliniky a možnosti jsou zde omezené, zhruba na úrovni u nás před pětadvaceti lety,“ popisuje situaci na místě docent Filipec. Oční klinika Lexum věnovala nemocnici v Kábulu kompletní vybavení na transplantace v hodnotě 250 tisíc korun. Po ukončení projektu „Adžamal“ tak budou afghánští lékaři moci v transplantacích pokračovat. „Dnes jsem dostal dobrou zprávu – na cestě jsou další rohovky ze San Diega z projektu Internationalcornea project,“ dodává.


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku