Transplantace lamely oční rohovky 3.12.2008 – mikrokeratom AMADEUS II

Napsal admin • Čer 15th, 2010 • Rubrika: Oční lékařství

Transplantace oční rohovky je díky nové metodě jednodušší a úspěšnější.

Praha, 3. prosince 2008 – Lidé trpící poškozením oční rohovky mají naději na rychlejší uzdravení. Díky švýcarskému přístroji AMADEUS II, který má nově k dispozici Oční klinika Lexum, se složitá operace transplantace oční rohovky nyní výrazně zjednodušuje. U většiny pacientů není nutné transplantovat celou oční rohovku tak jako v minulosti, ale pouze její poškozenou vrstvu.

Moderní přístroj Amadeus II“ začala jako první v České republice používat Oční klinika Lexum v Praze. „Díky tomuto přístroji již není nutné u většiny pacientů transplantovat rohovku v celé její tloušťce, ale pouze tu vrstvu, která je poškozená. Všechny ostatní, nepoškozené tkáně v oku zůstávají,“ řekl prof. MUDr. Martin Filipec, CSc. AMADEUS umí připravit s přesností několika mikrometrů tenkou lamelu rohovky dárce, která nahradí poškozenou tkáň. Výhodou tohoto moderního postupu je možnost ambulantní operace pouze při lokálním znecitlivění oka anestetickými kapkami, nesrovnatelně rychlejší rehabilitace vidění v průběhu několika dní či týdnů a mnohem nižší počet pooperačních komplikací. Většinou není potřeba ani transplantát přišívat. Předností je také kratší doba rekonvalescence s návratem do normálního života a nižší riziko, že pacientův imunitní systém rohovku dárce nepřijme.

Transplantace oční rohovky patří k nejnáročnějším oftalmologickým zákrokům. Jde o náhradu vlastní poškozené rohovky za rohovku dárce. Je vhodná pro pacienty po úrazech (např. poleptání oka žíravinou apod.), rohovkových komplikacích po operaci šedého zákalu, tak pro pacienty s dědičnými onemocněními, jako je Fuchsova dystrofie nebo keratokonus. V pokročilém stadiu tohoto onemocnění pacienti nevidí dobře již ani s brýlemi nebo kontaktními čočkami. Rohovka je pak natolik ztenčená, že pacientovi hrozí oslepnutí a transplantace je jeho jedinou záchranou. Od roku 1905 kdy byla proveden první úspěšná transplantace rohovky na světě v Olomouci nedošlo v této oblasti k větší revoluci, než jsou nové tzv. lamelární transplantace pomocí přístrojů, jako je AMADEUS.

Oční klinika Lexum patří mezi špičková pracoviště, kde se zavádějí do praxe nové léčebné metody a postupy. Prof. Filipec byl prvním oftalmologem, který v ČR zavedl novou metodu operace rohovky Corneal Cross Linking, také jako první v naší republice provedl implantaci rohovky Pintucciho keratoprotézou – umělou rohovkou u slepých pacientů.


admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku