Vetchozrakost – špatné vidění do blízka

Napsal admin • Čer 20th, 2013 • Rubrika: Vetchozrakost

Nejčastějším onemocněním zraku je takzvaná vetchozrakost, při které člověk postupně ztrácí schopnost zaostřovat vidění do blízka, což se projevuje především při čtení.

Jak se zbavit Vetchozrakosti?

Vetchozrakost se začíná projevovat ve věku 40 let a vidění do blízka se s přibývajícími lety dále zhoršuje. Brýlí na čtení se nově mohou lidé zbavit pomocí mikročočky s názvem kapka rosy. Tu implantuje do oka pacientů zlínská klinika Gemini jako jediná v Česku.

„S věkem čočka v oku ztrácí pružnost a schopnost akomodace, tedy zaostřování zraku na blízké předměty. Této změně ve vidění se říká presbyopie neboli vetchozrakost. Tato vada se nejčastěji objevuje mezi 40. a 50. rokem života. Řešením je implantace mikročočky. Zákrok je vhodný pro lidi, kteří vidí dobře do dálky, ale potřebují již brýle na čtení. Čočka zůstává v oku nadosmrti a slouží pacientovi po zbytek života,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Nová čočka „kapka rosy“ se implantuje laserem těsně pod povrch oka, což je ještě bezpečnější a šetrnější než operace, při níž se musí zasahovat dovnitř do oka. Navíc platí, že aby se člověk brýlí zbavil, stačí zákrok provést pouze na jednom oku.

„Zákrok trvá zhruba 15 minut a stojí 19 500 korun. Je třeba si uvědomit, že se jedná o jednorázovou investici. Naopak za kontaktní čočky či brýle lidé utratí každý rok tisíce. Největší skupinu pacientů tvoří aktivní lidé ve věku 45 až 55 let,“ řekl Pavel Stodůlka.


Štítky: , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku